M.F  Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej

W historii naszego chóru im. Romana Melodosa, który istnieje od 2016r. przy cerkwi pw. Św. Sofii – Mądrości Bożej nie było jeszcze takiego wydarzenia, jak to z 17 i 18 września 2021r. Był to nasz pierwszy wspólny wyjazd, pierwsze koncerty poza Warszawą.

17.09 po południu wzięliśmy udział w przesłuchaniach 40. Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce. Zaśpiewaliśmy: „Błagosłowi” Flegmienko, „Swiatyj Boże” w opracowaniu Denisowoj, „Wsiech skorbiaszczych” w kompozycji Płatonowa, „Spasi Boże” w kompozycji Czesnokowa oraz Psalm 103 w kompozycji Butomo.

Dla wielu z nas był to powrót do początku, do korzeni. Kilka osób brało udział w pierwszych przeglądach Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce. Miło było znów zaśpiewać, na 40. jubileuszowym Festiwalu. Wzięło w nim udział ponad 400 artystów z Polski i z zagranicy. Festiwalowi towarzyszyła wystawa zdjęć ze wszystkich wcześniejszych Dni Muzyki Cerkiewnej. Z przyjemnością oglądaliśmy siebie z dawnych lat.

Prosto z Hajnówki pojechaliśmy do cerkwi w Narwi. Tam o godzinie 19:00 zaśpiewaliśmy godzinny koncert. Nie zrażając się ani deszczem, ani chłodem, ani też późną porą, na koncert przyszło bardzo dużo osób. Miło było widzieć wzruszenie i zadowolenie na twarzach słuchaczy podczas koncertu.

W sobotę przed południem pojechaliśmy na Świętą Górę Grabarkę. Pomodliliśmy się przed Iwerską Ikoną Matki Bożej. Zaśpiewaliśmy także pieśń „Wsiech skorbiaszczych radostiej” w zabytkowej cerkwi pod wezwaniem Ikony Matki Bożej „Wszystkich Strapionych Radość”.

Pobyt na Świętej Górze Grabarce był bardzo wzruszający. Stanąć przed ikoną Matki Bożej i zaśpiewać to pragnienie wielu chrześcijan. Nam było dane obcować z Nią sam na sam, śpiewać i modlić się w skupieniu. Wiele osób doświadczyło wszechogarniającego spokoju, wyciszenia. Chodziliśmy po Św. Górze między krzyżami i nie przeszkodził nam w tym nawet chłodny, jesienny deszcz.

„Przyjdźmy, rozradujmy się (w pieśniach) Pani naszej, zawsze Dziewicy Marii, uprzedźmy oblicze Jej z psalmami i w pieśniach duchowych wychwalmy Ją; przyjdźcie, pokłońmy się i przypadnijmy do stóp Jej, w dziękczynnym płaczu wyznając grzechy nasze.” – słowa z Psałterza na cześć Matki Bożej.

Śmiało można powiedzieć, że nasz udział w Festiwalu był zwieńczeniem wytężonej pracy, szczególnie w ostatnich  latach. W dodatku chór od razu został doceniony, zajęliśmy, II miejsce w kategorii polskich chórów miejskich.